Снимка: Булфото, архив

„Сигналът, който получиха всички вчера с изявленията, че се налага актуализация на бюджета, е, че липсват едни 2 милиарда лева. Нека си припомним, че така започна и кризата в Гърция, когато се смени властта и се каза „тези предишните са похарчили всичко“, предупреди икономистът Лъчезар Богданов по Нова телевизия тази сутрин. 

Според него актуализация в бюджета се налага, когато се очаква промяна в дефицита или нарастване на разходите. За други неща не се налага актуализация. Вътрешно, между министерствата могат да се местят пари тук и там, и това е правено стотици пъти, посочи той.

Богданов призна, че е изненадан от предложението за актуализация, защото до май бюджетът се изпълняваше добре.

„Освен че има излишък, имаме за месец май по-голям излишък от миналата година. Общо за петте месеца има излишък, приходите нарастват с над 7% спрямо миналата година. И в същия този ден да се каже, че са изчезнали 2 млрд. лв. е доста странно”, коментира икономистът.

„След Дянков всеки финансов министър може да изглежда симпатичен на публиката и да направи добри неща”, каза пък зам.-президентът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов. Той смята, че „Орешарски може да е всякакъв, но той е твърде добър и консервативен финансист. Не ми се струва, че ще тръгне на някаква авантюра освен ако не го притиснат”. С тези думи той коментира планираната актуализация в бюджета за тази година.

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България обясни, че важното за представителите на работодателите е, че няма да се повтори това, което се случи преди 4 години – да не се разплати държавата с бизнеса за изпълнени обществени поръчки.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase